zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
RSS
SmodCMS

Co to jest asmr?

 

 

 

ASMR to zjawisko percepcyjne charakteryzujące się przyjemnym uczuciem mrowienia w głowie, okolicach głowy, pleców w odpowiedzi na wizualne, słuchowe, dotykowe, węchowe bodźce - mające wprowadzić w głęboki stan relaksacji (podobny przy medytacji). Charakter i kwalifikacja zjawiska ASMR została potwierdzona i przebadana naukowo jako mająca pozytywny wpływ na zdrowie, walkę z depresją i bezsennością.

https://peerj.com/articles/851

Początki:

Internetowe grupy dyskusyjne, takie jak Towarzystwo Sensationalists utworzone w 2008 roku na Yahoo! i The Unnamed Feeling blogu utworzonego w 2010 roku przez Andrew MacMuiris w celu stworzenia społeczności uczenia się więcej na temat uczucia poprzez dzielenie się pomysłami i wymiany osobistych doświadczeń.

Mechanizm ASMR nie uważa się za związany z orgazmem, określenie "orgazm" jest mylące i nie jest bezpośrednio używane.

Inne próby opisania uczucia: "masaż mózgu", "ciarki głowy", "mrowienie",  "mrowienie mózgu", "mrowienie kręgosłupa".

 

Powszechnie zgłaszanym bodźcem ASMR jest dźwięk szeptu. Jak widać na YouTube , wiele filmów i nagrań dźwiękowych obejmują szepty. Twórca komunikuje się o miękkim głosie intonacji do urządzenia rejestrującego dźwięk i kamery.

Wiele filmów role-playing (odgrywanie scen) i nagrań dźwiękowych mają również na celu stymulowanie ASMR. Przykłady obejmują sesje opisowe, w stylu podobnym do pokazowego, obrazkowego, na doświadczeniach takich jak fryzury, masaże, wizyty w gabinecie lekarskim i czyszczenia ucha . Chociaż te udawane sytuacje są odgrywane przez twórcę, widzowie i słuchacze zgłaszają obecność ASMR, także że łagodzi bezsenność , niepokój lub ataki paniki.

Według neurologa Edwarda J. O'Connor w Santa Monica College i gazety Corsair, przeszkodą, aby dokładnie badano zjawisko ASMR jest to, że nie ma pojedynczego bodźca, który wyzwala ASMR dla wszystkich osób.

Psychiatra dr Michael Yasinski wspiera ASMR i twierdzi, że jest to podobne do medytacji, poprzez skupienie i relaks, może zamknąć części mózgu odpowiedzialne za stres i niepokój.